5 zaskakujących faktów o polskich ślubach

1. Największym autorytetem dla nas jest zdanie cioci wujka i sąsiada

Polska stoi poleceniami o czym wiemy od dawna, natomiast zaskakującym jest – że podczas organizacji jednego z ważniejszych dni w naszym życiu potrafimy kierować się zdaniem osób, które uczestniczyły w kilku weselach w swoim życiu. Znajoma osoba jest w naszych oczach bardzo wiarygodnym źródłem informacji.

2. Statystyczna ilość osób na weselu oscyluje w granicach 70-100 i rośnie

Często pary zgłaszające się do mnie pytają o to czy ich wesele będzie duże czy małe i jaka jest tendencja. Dziesięć lat temu pary organizując swój ślub głównie skupiały się na najbliższej rodzinie, obecnie zapraszamy nieco więcej osób, szczególnie młodych znajomych, którzy świetnie się bawią w trakcie wesel.

3. Teraz już nie bierze się filmowców prawda?” - mit czy prawda?

Oczywiście jest to mit. Filmowcy, których kiedyś rozpoznawano po dużych kamerach na ramieniu i fikuśnym kucyku obecnie już nie ma, jednak w pamięci fotografów dalej wspominani się z nostalgią jako „kameruni”. Teraz filmowiec pracuje w taki sam sposób jak fotograf, na takim samym sprzęcie używając lustrzanek / bezlusterkowców, stąd też trudno ich odróżnić od fotografów a często proszeni o „zrób Pan nam zdjęcie” - śmieją się gdyż nie są rozpoznawani jako specjaliści od filmu.

4. „Teraz to już nie bierze się zespołów prawda?” - mit czy prawda?

W tym przypadku trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wesela z małych miejscowości w dalszym ciągu są realizowane wg tradycji, z udziałem zespołów polecanych z pokolenia na pokolenie, nierzadko złożonych z osób w wieku ~70 lat, przy utworach których bawią się świetnie wszystkie pokolenia. W większych miastach tendencja jest zdecydownie inna: wesela są najczęściej realizowane z udziałem DJ'a, wodzireja, który prowadzi imprezę od a do z, organizuje więcej zabaw i zagra w zasadzie każdy utwór z mniejszą ilością przerw niż zespół. Innym powodem dla którego wybierani są DJ'e jest fakt, iż parom młodym często zależy aby w trakcie wesela usłyszeć oryginały najczęściej słuchanej na youtube/spotify muzyki – szczególnie po oczepinach gdy na parkiecie zostają młodzi „kierownicy imprezy” :).

5. Ilość wypijanej wódki na weselach maleje.

Ten nietypowy fakt wynika z kilku powodów. Przede wszystkim współczesne wesela są kojarzone z bankietami i uroczystościami pięknymi i wystawnymi, gdzie alkohol oczywiście towarzyszy, jednak nie dominuje jak kiedyś. Obecnie trudniej niż 15 lat temu spotyka się przysłowiowe „zgony” na weselu a coraz więcej osób aktywnie bawi się do końca wesela zatrzymując tym samym więcej wspomnień. Drugim powodem takiego stanu jest często spotykane barmanów, którzy serwują wyszukane koktajle alkoholowe i nie tylko. Barmani w dniu wesela podają rzemieślnicze piwa, whiskey oraz inne nietypowe alkohole.

Dodam na koniec, że najbardziej zaskakującą tendencją w polskich ślubach jest ich amerykanizacja. To powoli napływający do nas trend, wynikający z wpływu portali społecznościowych na Pary Młode. Obecnie niewiele Par myśli o skromnym weselu w gronie kilkunastoosobowej rodziny, częściej spotykam duże uroczystości, kompleksowo zorganizowane z udziałem sztabu specjalistów, w tym np. wedding planerek. Styl fotografii również uległ zmianie. Coraz więcej osób, które spotykam nie ma ochoty na klasyczne ujęcia „pozowane przy drzewku”, a wyjazdy na Islandię czy do Hiszpanii na sesję zdjęciową nie brzmią już tak egzotycznie jak kilkanaście lat temu.Gdzie pracuję?

Lubię wyzwania. Do tej pory pracowałem w takich miastach jak:

Tychy, Katowice, Pszczyna, Grzawa, Bielsko-Biała, Tarnowskie Góry, Gliwice, Mikołów, Piasek, Kobiór, Bieruń, Bieruń Stary, Bieruń Nowy, Oświęcim, Lędziny, Imielin, Chełmek, Brzeszcze, Poręba, Mysłowice, Chorzów, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Czerwionka-Leszczyny, Żory, Rybnik, Knurów, Jastrzębie-Zdrój, Skoczów, Andrychów, Wadowice, Kraków, Trzebinia, Chrzanów, Olkusz, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Pyskowice, Czechowice-Dziedzice, Czechowice, Kęty, Zator, Libiąż, Chrzanów

Poza tym fotografuję na terenie całej Polski i Europy.

Realizowałem sesje plenerowe za granicą w takich krajach jak:

Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Izrael, Islandia, Wielka Brytania, Malta

ARTYKUŁY

Napisałem dla Was kilka artykułów o fotografii ślubnej. Bazują one na moim kilkunastoletnim doświadczeniu. Mam nadzieję, że wiedza którą się dzielę, pomoże Wam lepiej wybrać nie tylko fotografa, a także innych profesjonalistów, którzy będą Wam towarzyszyć w tak ważnym dniu jakim jest Ślub.

5 zaskakujących faktów o polskich ślubach

Polskie śluby okiem fotografa. Jak to wygląda w rzeczywistości?

5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze fotografa ślubnego.

Sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego.

"Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość ..."
JW.

Fotografia i grafika to całe moje życie. Spędzam z nimi każdą wolną chwilę.

Prywatnie - mąż cierpliwej Kingi, tata Julki (7 lat) i Alicji (3 miesiące) i rozpieszczacz ogromnego białego golden retrievera.
Pasjonuje mnie tworzenie, kocham muzykę i rozwój osobisty.
Wzruszam się na bajkach, które oglądam z córką.
Nie lubię wymówek, uwielbiam niemodną już ciężką pracę i ambitne cele.

★ ★ ★ ★ ★
Member of 'Fearless Photographers' - "We bring together fearless couples and passionate professional photographers from around the world".

Member of 'The International Society of Professional Wedding Photographers' - Organization of the best wedding photographers in the world. It was created by professional photographers to raise the standards of the wedding photography profession.
The Best in the Poland | Graphics | Virtual Tuning Cup 2006 & 2007
www.wirtualnytuning.pl
★ ★ ★ ★ ★

ZAPYTAJ O TERMIN

TEL. 506-311-847 | info@jacekkrzyzowski.pl