Fotograf Ślubny - Jacek Krzyżowski

Co jest ważne przy wyborze fotografa ślubnego?

Wybór fotografa to niełatwa sprawa. Trudno wyobrazić sobie jak ta osoba sprawdzi się na naszym ślubie, bo my „nie lubimy zdjęć” oraz „jesteśmy niefotogeniczni”. Jako fotograf ślubny słyszę to na większości spotkań od ponad 10ciu lat. Nierzadko największe obawy przed byciem przed aparatem mają osoby, które potem świetnie pracują podczas sesji zdjęciowych opartych o naturalność.
Szukając osoby odpowiedzialnej za jedne z ważniejszych zdjęć w Waszych życiu, przede wszystkim myślcie o tym czego Wy oczekujecie i co Wam się podoba. Odstawcie na bok porady cioci, sąsiadki czy rekomendacje z Waszej sali weselnej, gdzie czasem współpraca opierana jest na prowizji i niewiele ma wspólnego z jakością czy profesjonalizmem. To bardzo ważna pamiętka, jedna z niewielu która pozostanie po ślubie na długo.
Jeśli w tym momencie zdjęcia ze ślubu są dla Was mniej ważne, zastanówcie się czy za 5 .. 10 lat będzie tak samo? Idąc dalej - jak swoim dzieciom przypomnicie swój ślub?
Wybierając fotografa na ślub zwróćcie uwagę na najważniejsze rzeczy:

 • Styl fotografii – Czy zdjęcia Wam się podobają?
 • Doświadczenie w fotografii ślubnej (nie innej - ślubnej lub reportażowej).
 • Opinie w internecie oraz bezpośrednio od osób, które pracowały z fotografem na ślubach. Zapytajcie znajomych z którymi fotograf pracował o feedback.

Kilka słów na temat dopasowania idealnego fotografa „pod siebie”?

Jeśli rozpoczniecie przygotowania do ślubu, szybko zauważycie, że ze wszystkich stron jesteście atakowani propozycjami pomocy i współpracy. W czasach, gdzie każdy fotograf chce współpracować z każdą parą – warto dobrze przemyśleć temat „dopasowania” i oczekiwań.

Często trafiają do mnie Pary Młode, które niezadowolone ze swoich zdjęć ślubnych chcą zamówić profesjonalne albumy lub zrealizować dobrą sesję plenerową.
Przed podjęciem ważnej decyzji o wyborze fotografa na swój ślub, sprawdźcie czy jego styl zdjęć odpowiada Wam w 100%. Czy widzieliście jego reportaże czy tylko wybrane zdjęcia w portfolio? Czy jesteście parą, która lubi dobrą zabawę czy jesteście romantykami, którzy szczególnie cenią czułe fotografie itd. Osoba, która będzie Was fotografowała powinna znać Wasze priorytety i „nadawać na tej samej fali”, ponieważ „showman” będzie miał trudno zrealizować naturalne, intymne sesje plenerowe, a spokojny artysta fotograf poproszony o inicjowanie wesołych póz – będzie walczył z samym sobą jak zrobić to dobrze.

Gdy wybierzecie odpowiednią osobę – będziecie czuli „tak - to jest to co chcemy”. W tej sytuacji łatwiej zaakceptujecie jego ofertę i sposób pracy. Fotograf który robi to co lubi najbardziej – z reguły jest w tym dobry. W takiej współpracy zyskuje każdy. Wy - bo macie to co oczekiwaliście a fotograf – bo miał świetną parę, z którą mógł zrobić świetne zdjęcia takie jak lubi.

Dlaczego doświadczony fotograf ślubny jest więcej wart?

Jednym z najczęściej pomijanych a jednocześnie najważniejszych aspektów wyboru fotografa jest jego doświadczenie w pracy na ślubach w rozumieniu lat w zawodzie oraz ilości zrealizowanych ślubów. Pomijam osoby nie zajmujące się tylko i wyłącznie fotografią zawodowo.

Aby to wyjaśnić wróćmy na sekundę do określenia kim jest fotograf ślubny?
To reporter, przewidujący przebieg wydarzeń i potrafiący dostosować się do bardzo zmiennych warunków panujących w czasie uroczystości weselnych, znający perfekcyjnie sprzęt, gdyż są momenty w czasie ślubu, gdzie na zmianę parametrów w aparacie mamy kilka sekund. To fotograf „produktowy”, który w trakcie przygotowań potrafi wykonać świetne zdjęcia detali, znający podstawy fotografii nieruchomości (gdy fotografuje Was w domu lub kościół), fotograf portretowy (w czasie pleneru lub fotografowania Waszego pozowanego zdjęcia) itd.
To wszystko „tylko” przez kilkanaście godzin, w najwyższej gotowości do działania. Dlatego tak wiele osób podejmujących to zadanie rezygnuje po jednym weselu, nie wytrzymuje presji.
Osoby, które zaczynają lub na co dzień realizują inny rodzaj fotografii – w dniu ślubu mogą sobie nie poradzić z szybkością pracy i wagą wszystkich wydarzeń, które należy zarejestrować. Każdy ślub zawiera minimum 70-90 ważnych tematów do sfotografowania, o które na przestrzeni kilkunastu lat pracy pytały mnie Pary.
Moim zdaniem to ważne aby Wasz fotograf, którego wybierzecie potrafił sfotografować wszystkie dla Was ważne chwile.

O co warto zapytać fotografa przed podpisaniem umowy?

Częstą sytuacją spotykaną przy finalnym wyborze wymarzonego fotografa jest zapominanie o tym aby sprawdzić umowę i upewnić się co ona zawiera. Przejdźmy do konkretów – na co warto zwrócić uwagę w umowie:

 • godziny pracy fotografa w czasie wesela oraz pleneru;
 • czy jest określone jaki (i czy) album dostaniecie (ile stron i jaki rozmiar) i czy macie wpływ na wygląd i zawartość;
 • czy dojazdy są wliczone w cenę, ile kosztują dodatkowe kilometry?;
 • w przypadku plenerów wyjazdowych - co zawiera cena pleneru (dojazdy, bilety, wstępy płatne, noclegi, jedzenie);
 • RODO – nielubiany aspekt umów jednak pamiętajcie, że fotograf pracuje z Waszym wizerunkiem;
 • czas po jakim otrzymacie zdjęcia. Obecnie ten czas się skraca, czasy kiedy fotograf oddawał materiał po pół roku – powoli zanikają. Mimo to, w dalszym ciągu to jeden z ważniejszych czynników prowadzących do braku satysfakcji z wyboru fotografa w Polsce - zbyt długie czekanie na zdjęcia;

Jeśli zadbacie, aby powyższe tematy były objęte umową lub chociaż poruszone w rozmowie, to będziecie spokojniejsi po weselu.

Czym jest profesjonalizm w fotografii ślubnej?

Profesjonalizm jest obecnie jednym z najczęściej używanych słów spotykanym w usługach. Wiele firm tytułuje się profesjonalistami i tak podpisuje swoje usługi. Czym dla mnie jest profesjonalizm?

 • Jakość: Wysoka jakość fotografii, podparta szkoleniami międzynarodowymi i opiniami kilkuset klientów.
 • Szybkość: Krótki czas oczekiwania na zdjęcia.
 • Szacunek: Ubiór i prezencja dopasowana do wagi wydarzenia jakim jest ślub. Wysoka kultura osobista w trakcie całej współpracy, od pierwszego spotkania do oddania zdjęć, nienaganne słownictwo, szacunek i poziom rozmowy.
 • Komunikatywność: Świetny kontakt przez cały okres współpracy, brak sytuacji gdy „nie odpisuję”.
 • Przejrzystość: Prosta umowa, bez ukrytych opłat, haczyków czy niejasności. Wysoka satysfakcja Pary Młodej od pierwszego spotkania, przez oddanie zdjęć a także dalszą współpracę w przyszłych sesjach zdjęciowych (np. rodzinnych).
 • Wysokiej jakości sprzęt fotograficzny: Pracuję na profesjonalnych lustrzankach i bezlusterkowcach. Nie dopuszczam do sytuacji, że „czegoś zabrakło” lub „nie mam przy sobie”, moim celem jest praca w każdych warunkach podczas wesela.
 • Bezpieczeństwo i pewność: praca na minimum 3 aparatach, z zapisem jednoczesnym na dwie karty pamięci, przetrzymywanie zdjęć w dwóch miejscach po weselu, bezpłatny dostęp do zdjęć wiele lat po ślubie.
 • Elastyczność i asertywność: Dopasowanie usługi do potrzeb Pary Młodej, brak narzucania rozwiązań, brak szablonów. W sytuacji gdy w trakcie rozmowy wstępnej widzę, że nie zapewnię satysfakcji lub nie potrafię czegoś zrobić – nie podejmuję współpracy.
 • Naturalność: W centrum uwagi podczas pracy pozostaje Para Młoda, praca oparta o naturalność i swobodę, ograniczenie pozowania i sztuczności.
 • Pomoc w dniu wesela: Taktowne i nie nachalne wsparcie, poproszony o to – pomagam i podpowiadam jakie są standardy i najlepsze rozwiązania.Gdzie pracuję?

Lubię wyzwania. Do tej pory pracowałem w takich miastach jak:

Tychy, Katowice, Pszczyna, Bielsko-Biała, Tarnowskie Góry, Gliwice, Mikołów, Piasek, Kobiór, Bieruń, Bieruń Stary, Bieruń Nowy, Oświęcim, Lędziny, Imielin, Chełmek, Mysłowice, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Żory, Rybnik, Knurów, Jastrzębie-Zdrój, Skoczów, Andrychów, Wadowice, Kraków, Trzebinia, Chrzanów, Olkusz, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Pyskowice, Czechowice, Kęty, Chrzanów, Berlin, Stuttgart, Hamburg, München, Köln, Frankfurt am Main, Leipzig, Düsseldorf, Germany, Niemcy

Poza tym fotografuję na terenie całej Polski, Niemiec i Europy.

Realizowałem sesje plenerowe za granicą w takich krajach jak:

Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Izrael, Islandia, Wielka Brytania, Malta