To klasyczne podejście jest najczęstszym powodem niezadowolenia z fotografa w Polsce. W dalszym ciągu szukamy czegoś taniego co ma jednocześnie w naszej ocenie przekłuć się na rewelacyjne zdjęcia. Szukamy złotego strzału czyli połączenia jakości i niskiej ceny co w większości przypadków jest strzałem w kolano. Dziwną sytuacją jest fakt, iż przy zakupie butów potrafimy spędzić w internecie kilka godzin szukając opinii, wydajemy na smartfony po 3-4 tyś zł a gdy dobieramy osobę odpowiedzialną za zdjęcia w jednym z ważniejszych dni w życiu – szukamy czegoś „do 3 tyś zł”.
Często trafiają do mnie pary, które chcą uratować tą pamiątkę prosząc o zbudowanie albumu z „tych zdjęć” lub umawiają się na plener, który ma być lepszy niż pamiątka ze ślubu. „Wszystko nam się udało z realizacja ślubu i wesela, oprócz naszego fotografa” - to zdanie coraz częściej się pojawia, gdy emocje z ślubem już opadną.
Ile chcielibyście czekać na zdjęcia ze ślubu? Fotografia jest formą sztuki, co naturalnie związane jest z procesem kreatywnego tworzenia a tym samym - z czasem. Mimo to, obecnie fotografowie rywalizują na tym polu i czasy kiedy fotograf oddawał parze zdjęcia po dziewięciu miesiącach lub więcej, raczej przeminęły. Nie mniej jednak – upewnijcie się po jakim czasie zobaczycie zdjęcia i po jakim czasie dostaniecie fotoalbumy. Oglądanie zdjęć pół roku po ślubie na pewno nie pozwala na przeżywanie wydarzeń w ten sam sposób, jak kilka tygodni po ślubie.
Wydawać by się mogło, że temat jest nieistotny. Jednak regularnie przytaczaną przez pary sytuacją jest zaskoczenie, gdy na ślubie znajomej pojawił się fotograf w zmęczonym t-shircie i brudnych spodniach bo „jest w pracy”. Nic bardziej mylnego. Osoba rejestrująca wydarzenia w tak ważnym dniu musi wyglądać świetnie, powinna zlewać się z otoczeniem. Oczywiście mamy również sytuacje całkowicie odwrotne czyli fotografów kolorowo obranych, identyfikujących się z prezentacją swojego odmiennego wizerunku, który jest ich punktem charakterystycznym. Wzorzyste koszule, kolorowe trampki itd. Zastanówcie się czy to Wam odpowiada, zapytajcie fotografa o strój w dniu ślubu. Być może Wam to nie przeszkadza, niezależnie od tego, warto wiedzieć to przed ślubem.
Dodatkowo czasem boimy się zapytać wprost o to czego nie wiemy. Warto wyjaśnić wszystkie wątpliwe dla Was kwestie, do nich należą: rozmiar otrzymanych zdjęć, prawa autorskie, podejście do tematu alkoholu na ślubie, wspomniany ubiór, godziny pracy i masę innych. Więcej na ten temat w artykule na temat tego „o co warto zapytać fotografa przed ślubem?”.
Kawałek znany i bardzo popularny. W organizowaniu ślubu często przychodzi moment, kiedy koszty nas przerastają i zaczynamy szukać oszczędności. Fotograf jest świetnym punktem zaczepienia aby oszczędzić – wykonujemy skan naszych znajomych i nagle oświecenie: „Przecież Grzegorz od Justyny robi ładne zdjęcia, zrobił nam wtedy takie ładne w Krakowie na rynku, może go zapytamy?”
Do podobnej sytuacji dochodzi przy wyborze makijażystek, djów i innych gdzie dochodzimy do przekonania, że znajomy/znajoma zrobi to super. Jeśli ktoś nie fotografował nigdy wesel lub robi to od niedawna – nie ma możliwości aby wiedział jak sfotografować takie wydarzenie i zrobić to kompleksowo. W trakcie wesela jest ponad 100 momentów i rzeczy, o których doświadczony fotograf pamięta. Więcej na ten temat w artykule na temat „dlaczego doświadczony fotograf jest więcej wart?”.
Pamiętajcie, że absolutnie każdy fotograf pokazuje publicznie zdjęcia, którymi chce się pochwalić. Częstym błędem popełnianym przez Pary Młode jest wybieranie fotografa po obejrzeniu kilku zdjęć. Natrafiamy na coś co wygląda ładnie -> pytamy o termin -> wolny! -> cena nam odpowiada -> rezerwujemy -> Umowa podpisana bez spotkania. Jesteśmy szczęśliwi, „odhaczone”. W dniu ślubu natrafiamy na szereg rzeczy które nam nie odpowiadają, fotograf znika z sali, nie chce zrobić nam zdjęć grupowych a komunikacja z nim idzie zupełnie nie po naszej myśli.
Spotkajcie się w 4 oczy przed podpisaniem umowy, sprawdźcie czy świetnie się dogadujecie i naciskajcie na obejrzenie fotoalbumów, które zawierają reportaż z wesel, nie tylko „wybrane najlepsze ujęcia z wesel i plenerów”.
Lubię wyzwania. Do tej pory pracowałem w takich miastach jak:
Tychy, Katowice, Pszczyna, Bielsko-Biała, Tarnowskie Góry, Gliwice, Mikołów, Piasek, Kobiór, Bieruń, Bieruń Stary, Bieruń Nowy, Oświęcim, Lędziny, Imielin, Chełmek, Mysłowice, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Żory, Rybnik, Knurów, Jastrzębie-Zdrój, Skoczów, Andrychów, Wadowice, Kraków, Trzebinia, Chrzanów, Olkusz, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Pyskowice, Czechowice, Kęty, Chrzanów, Berlin, Stuttgart, Hamburg, München, Köln, Frankfurt am Main, Leipzig, Düsseldorf, Germany, Niemcy
Poza tym fotografuję na terenie całej Polski, Niemiec i Europy.
Realizowałem sesje plenerowe za granicą w takich krajach jak:
Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Izrael, Islandia, Wielka Brytania, Malta
Napisałem dla Was kilka artykułów o fotografii ślubnej. Mam nadzieję, że wiedza którą się dzielę, pomoże Wam lepiej wybrać nie tylko fotografa, a także innych profesjonalistów, którzy będą Wam towarzyszyć w tak ważnym dniu jakim jest Ślub.
Kilka bardzo przydatnych porad, które pomogą Ci zrealizować wesele Twoich marzeń.
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego.