5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze fotografa ślubnego

1. Porównywanie fotografów wg ceny i traktowanie jej jako priorytet

To klasyczne podejście jest najczęstszym powodem niezadowolenia z fotografa w Polsce. W dalszym ciągu szukamy czegoś taniego co ma jednocześnie w naszej ocenie przekłuć się na rewelacyjne zdjęcia. Szukamy złotego strzału czyli połączenia jakości i niskiej ceny co w większości przypadków jest strzałem w kolano. Dziwną sytuacją jest fakt, iż przy zakupie butów potrafimy spędzić w internecie kilka godzin szukając opinii, wydajemy na smartfony po 3-4 tyś zł a gdy dobieramy osobę odpowiedzialną za zdjęcia w jednym z ważniejszych dni w życiu – szukamy czegoś „do 3 tyś zł”.

Często trafiają do mnie pary, które chcą uratować tą pamiątkę prosząc o zbudowanie albumu z „tych zdjęć” lub umawiają się na plener, który ma być lepszy niż pamiątka ze ślubu. „Wszystko nam się udało z realizacja ślubu i wesela, oprócz naszego fotografa” - to zdanie coraz częściej się pojawia, gdy emocje z ślubem już opadną.

2. Niejasna umowa i długi czas czekania na zdjęcia.

Ile chcielibyście czekać na zdjęcia ze ślubu? Fotografia jest formą sztuki, co naturalnie związane jest z procesem kreatywnego tworzenia a tym samym - z czasem. Mimo to, obecnie fotografowie rywalizują na tym polu i czasy kiedy fotograf oddawał parze zdjęcia po dziewięciu miesiącach lub więcej, raczej przeminęły. Nie mniej jednak – upewnijcie się po jakim czasie zobaczycie zdjęcia i po jakim czasie dostaniecie fotoalbumy. Oglądanie zdjęć pół roku po ślubie na pewno nie pozwala na przeżywanie wydarzeń w ten sam sposób, jak kilka tygodni po ślubie.

3. Nieokreślony dresscode fotografa w dniu ślubu i obawa przed zadawaniem trudnych pytań.

Wydawać by się mogło, że temat jest nieistotny. Jednak regularnie przytaczaną przez pary sytuacją jest zaskoczenie, gdy na ślubie znajomej pojawił się fotograf w zmęczonym t-shircie i brudnych spodniach bo „jest w pracy”. Nic bardziej mylnego. Osoba rejestrująca wydarzenia w tak ważnym dniu musi wyglądać świetnie, powinna zlewać się z otoczeniem. Oczywiście mamy również sytuacje całkowicie odwrotne czyli fotografów kolorowo obranych, identyfikujących się z prezentacją swojego odmiennego wizerunku, który jest ich punktem charakterystycznym. Wzorzyste koszule, kolorowe trampki itd. Zastanówcie się czy to Wam odpowiada, zapytajcie fotografa o strój w dniu ślubu. Być może Wam to nie przeszkadza, niezależnie od tego, warto wiedzieć to przed ślubem.

Dodatkowo czasem boimy się zapytać wprost o to czego nie wiemy. Warto wyjaśnić wszystkie wątpliwe dla Was kwestie, do nich należą: rozmiar otrzymanych zdjęć, prawa autorskie, podejście do tematu alkoholu na ślubie, wspomniany ubiór, godziny pracy i masę innych. Więcej na ten temat w artykule na temat tego „o co warto zapytać fotografa przed ślubem?”.

4. Wybieranie znajomego na fotografa, który „pstryka fotki”.

Kawałek znany i bardzo popularny. W organizowaniu ślubu często przychodzi moment, kiedy koszty nas przerastają i zaczynamy szukać oszczędności. Fotograf jest świetnym punktem zaczepienia aby oszczędzić – wykonujemy skan naszych znajomych i nagle oświecenie: „Przecież Grzegorz od Justyny robi ładne zdjęcia, zrobił nam wtedy takie ładne w Krakowie na rynku, może go zapytamy?”

Do podobnej sytuacji dochodzi przy wyborze makijażystek, djów i innych gdzie dochodzimy do przekonania, że znajomy/znajoma zrobi to super. Jeśli ktoś nie fotografował nigdy wesel lub robi to od niedawna – nie ma możliwości aby wiedział jak sfotografować takie wydarzenie i zrobić to kompleksowo. W trakcie wesela jest ponad 100 momentów i rzeczy, o których doświadczony fotograf pamięta. Więcej na ten temat w artykule na temat „dlaczego doświadczony fotograf jest więcej wart?”.

5. Ocenianie pracy fotografa po kilku zdjęciach ze skromnego portfolio i podejmowanie decyzji o współpracy bez poznania tej osoby.

Pamiętajcie, że absolutnie każdy fotograf pokazuje publicznie zdjęcia, którymi chce się pochwalić. Częstym błędem popełnianym przez Pary Młode jest wybieranie fotografa po obejrzeniu kilku zdjęć. Natrafiamy na coś co wygląda ładnie -> pytamy o termin -> wolny! -> cena nam odpowiada -> rezerwujemy -> Umowa podpisana bez spotkania. Jesteśmy szczęśliwi, „odhaczone”. W dniu ślubu natrafiamy na szereg rzeczy które nam nie odpowiadają, fotograf znika z sali, nie chce zrobić nam zdjęć grupowych a komunikacja z nim idzie zupełnie nie po naszej myśli.

Spotkajcie się w 4 oczy przed podpisaniem umowy, sprawdźcie czy świetnie się dogadujecie i naciskajcie na obejrzenie fotoalbumów, które zawierają reportaż z wesel, nie tylko „wybrane najlepsze ujęcia z wesel i plenerów”.Gdzie pracuję?

Lubię wyzwania. Do tej pory pracowałem w takich miastach jak:

Tychy, Katowice, Pszczyna, Bielsko-Biała, Tarnowskie Góry, Gliwice, Mikołów, Piasek, Kobiór, Bieruń, Bieruń Stary, Bieruń Nowy, Oświęcim, Lędziny, Imielin, Chełmek, Mysłowice, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Żory, Rybnik, Knurów, Jastrzębie-Zdrój, Skoczów, Andrychów, Wadowice, Kraków, Trzebinia, Chrzanów, Olkusz, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Pyskowice, Czechowice, Kęty, Chrzanów, Berlin, Stuttgart, Hamburg, München, Köln, Frankfurt am Main, Leipzig, Düsseldorf, Germany, Niemcy

Poza tym fotografuję na terenie całej Polski, Niemiec i Europy.

Realizowałem sesje plenerowe za granicą w takich krajach jak:

Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Izrael, Islandia, Wielka Brytania, Malta

ARTYKUŁY

Napisałem dla Was kilka artykułów o fotografii ślubnej. Bazują one na moim kilkunastoletnim doświadczeniu. Mam nadzieję, że wiedza którą się dzielę, pomoże Wam lepiej wybrać nie tylko fotografa, a także innych profesjonalistów, którzy będą Wam towarzyszyć w tak ważnym dniu jakim jest Ślub.

5 rzczy, o których warto pamiętać organizując swój ślub.

Kilka bardzo przydatnych porad, które pomogą Ci zrealizować wesele Twoich marzeń.

5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze fotografa ślubnego.

Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego.

"Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość ..."
JW.
Wykonuję fotografię naturalną, nie ustawiam do sztucznych ujęć, nie każę robić dziwnych póz.
Absolutnym priorytetem jest to abyście wyglądali pięknie i swobodnie.

Jeśli Twoje priorytety są podobne to jesteś w bardzo dobrym miejscu.


Fotografuję śluby ponad 11 lat, od 2018 roku odwiedziłem kilkanaście państw, gdzie realizowałem sesje plenerowe i fotografowałem uroczystości ślubne. Współpracowałem m.in. z Adamem Małyszem, Miss Polski Nastolatek, Miss Śląska 2019 & 2020, kancelariami adwokackimi, klubami fitnes, fizjoterapeutami, przedsiębiorcami z całej Polski. Fotografuję sam, również ja od a do z jestem odpowiedzialny za przygotowanie reportażu oraz obróbkę.

Kieruję się prostymi zasadami: podejmuję współpracę tylko gdy mam pewność tego, że spełnię oczekiwania. Wyślij zapytanie przez formularz zgłoszeniowy, porozmawiamy o tym czego potrzebujesz.

Warto zajrzeć na instagram oraz facebook - publikuję tu regularnie dla Was dużo nowych fotografii.

★ ★ ★ ★ ★
Szkolenia i warsztaty z fotografii ślubnej 2016-2020
- Boring Workshop 4 / Warszawa,
- warsztaty z fotografii reportażowej / Tomasz Tomaszewski,
- 2x warsztaty z fotografii ślubnej / Kraków (2016 & 2019),
- 2x warsztaty z pleneru ślubnego / Kraków (2018 & 2020).
Member of 'Fearless Photographers' - "We bring together fearless couples and passionate professional photographers from around the world".
Member of 'The International Society of Professional Wedding Photographers' - Organization of the best wedding photographers in the world. It was created by professional photographers to raise the standards of the wedding photography profession.
The Best in the Poland | Graphics | Virtual Tuning Cup 2006 & 2007
www.wirtualnytuning.pl
★ ★ ★ ★ ★

Jakich fotografii potrzebujesz ?

Napisz poniżej jakich fotografii oczekujesz, na czym Ci szczególnie zależy? O to najczęściej pytam przed podjęciem wyzwania. Podaj swój numer telefonu jeśli zgadzasz się na rozmowę telefoniczną, dzięki temu w rozmowie będzie nam łatwiej określić to co dla Ciebie jest ważne. To pierwszy krok w drodze do dobrych fotografii. Przez kolejne kroki poprawadzę.

Jeśli masz pytanie lub propozycję współpracy - napisz!


506-311-847 | info@jacekkrzyzowski.pl | Facebook & Instagram